Retrográdní Saturn - hyperaktivní činorodostOsobnosti s retrográdním Saturnem 
Direktní Saturn


Zastoupení v populaci: 63,3%

Obraz: velký šéf.

Energie: tíha, uzemnění, vážná síla. 

Povaha: organizuje, udílí rozkazy, systematicky a efektivně plánuje, nastavuje přísné hranice. Disciplína, řád. Je striktní a spravedlivý. Rozvaha. Denní práce, rozvrh a řád mu dělá dobře. Ví, co má dělat a dělá to v klidu. Jedná efektivně a systematicky. Hladká funkčnost. Racionální plánování řízené z hlavy, centra nebo hlavního města.

Karma: toto postavení dostane člověk, který se potřebuje srovnat s řádem a naučit se pracovat s formou a strukturou. Direktní Saturn mu v tom bude nápomocen.

Muži a ženy: ženám toto postavení přidává na tvrdosti, přísnosti a mužských kvalit.
Stacionární Saturn v živlech
 • v zemi je mimořádně pevný a nepohnutelný, záruka stability a řádu, až rigidita, hrad, jenž odolá i dělovým koulím
 • voda: vodní mlýn, který dobře šlape, vzniká tím pohyb s přiměřenou mírou stability
 • vzduch: vzducholodě, letadla, technologie, inženýrství; sofistikovanost na úrovni idejí a myšlenek
 • oheň: zde se cítí dobře, živě, produkuje energii jako táborák


Stacionární Saturn


Zastoupení v populaci: 0,5%

Obraz: chameleon měnící formy podle prostředí

Energie: odlehčená pozice, kde je navenek zachována forma "aby se neřeklo", ale vnitřně se neopirá o nějakou pevnou strukturu, jak je pro Saturn jinak typické.

Karma: tento člověk dostává do vínku pružnost pohybovat hbitě se mezi různými systémy; vnitřně je nevyhraněný, ale navenek se to nepozná - formální mimikry, které dokáže měnit podle potřeby. Zapadne tam i tam, bude přijatelný ve vícero systémech. Může se stát, že v dřívějších životech byl příliš neotřesitelný a fanatický v rámci nějakého pevného systému přesvědčení - a nyní si od toho má "odpočinout", "dát si oraz". To se týká i vnitřních tlaků a povinností. Saturnský tlak je zde mírnější. Člověk není spoutaný žádnou konkrétní formou (naukou, školou, vírou).

Kdybychom použili přirovnání s kolem a přehazovačkou, zde jede Saturn mezi direktní a retrográdní fází na volnoběh. Je také možné, že je schopen přepínat mezi direktivitou a retrograditou podle potřeby, jak to umí i jiné stacionární planety.

Muž: navenek nevyčnívá, nenápadný
Žena: totéž, ale ještě více: uvolnění od saturnské funkce

Osobnosti se stacionáním Saturnem: Liam Neeson, Gillian Anderson (Skullyová ze seriálu Akta X); Květa Fialová, Jaroslav Foglar.


Retrográdní Saturn


Zastoupení v populaci: 36,2%

Obrazy
 • kdyby direktní a stacionární Saturn byli dva vyžehlení kravaťáci čekající na chodbě ve výběrovém řízení na novou práci, retrográdní Saturn by přišel v roláku a umazaný od hořčice; všichni by ho podceňovali, ale možná by to byl nakonec největší pracant ze všech
 • farmář, který není řízen králem z hlavního města, ale je poháněn jakousi hektickou zemitostí
 • buldozer, pluh, traktor

Energie: činorodost, neklid, obrovské nutkání k činnosti - "jdeme makat!"; má hodně energie, ale investuje ji nesystematicky do mnoha věcí zároveň; netrpělivost, pocit, že není dost času a nic se dost nestíhá. Má obrovskou porci vitality navíc.

Povaha: hyperaktivní, činorodá, impulzivní - dělá toho hodně a všechno dělá naplno, pořád jede, pořád je akční; i když toho má hodně, maká ještě víc. Tyto aktivity dělá s nervózní hektičností, impulzivitou, vervou. (Ale neudělá toho nutně vždycky víc než direktní Saturn, právě pro svou nesystematičnost). Svým neklidem a vehemencí může na druhé vytvářet tlak, stejně jako je může pohánět a motivovat.

Karma: toto postavení dostanou do vínku lidé, kteří by jinak měli tendenci neudělat vůbec nic. Retrográdní Saturn je jako motor nebo vrtulka uvnitř, která je donutí. Jedou jako králíček Duracell.

Motivace: motivace nevychází z jasného centrálního plánování, ale spíše z rozvlněného nevědomí. Neklidně přeskakuje z jedné aktivity na druhou, jako když člověk vaří ve vícero hrncích zároveň (multitasking), a stihne toho opravdu hodně. Zevnitř ho k tomu nutí sama příroda. Tvořivost vyvěrající z nevědomí.


Petr Brueghel ml.: venkovský svatební tanec

Retrográdní Saturn v živlech
 • země: mimořádná činorodost a obrovská produktivita, která člověka těší (saturnská radlice obrábí hlínu)
 • voda: odpočinkovější pozice, retrogradita se projevuje méně (volnější klapání mlýnských lopatek)
 • vzduch: zvýšený neklid, ale pomyslná vrtule se točí více na prázdno (menší produktivita)
 • oheň: retrogradita ohnivost oslabí

Osobnosti s retrográdním Saturnem: Carl Gustav Jung, Stanislav Grof, James Hillman, Richard Tarnas, Herman Rorschach; Zdeněk Pohlreich, Gordon Ramsay, Silvio Berlusconi, Michail Chodorovskij; Karel Čapek, Albert Camus, Immanuel Kant, Soeren Kiekegaard, Friedrich Engels, Rudolf Steiner, Eckart Tolle, René Descartes; J. S. Bach, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Leonard Cohen, Janis Joplin, Jack Kerouac, Bob Marley, Frank Zappa, Richard Wagner; Václav Havel, J. K. Rowlingová, Mika Waltari, George Orwell, Jules Verne, Fjodor Dostojevskij, Ota Pavel, Jaromír Nohavica; Clint Eastwood, Bruce Lee, Muhammad Ali; Stephen Hawking, James Watt, C. F. Gauss.


Osobnosti s retrográdním Saturnem podle postavení ve znamení

 • kozoroh: Clint Eastwood, Sean Connery, Immanuel Kant, Richard Wagner
 • panna: Vlasta Burian, Gerard Depardieu, Victor Hugo, J. S. Bach, Rudolf Steiner
 • býk:  Bruce Lee, Franco Nero, Jennifer Connelly, Muhammad Ali, Frank Zappa, Pablo Picasso
 • rak: David Lynch, Leonardo di Caprio, Jules Verne, Michelangelo Buonarroti
 • ryby: Sophie Marceau, Jan Tříska, Keanu Reeves, Václav Havel
 • štír: John Travolta, Isabelle Adjani, William Styron, James Hillman, Thomas Moore
 • blíženci: Ben Kingsley, Jude Law, Janice Joplin, Chalíl Džibrán, František Hrubín
 • váhy: P. P. Passolini, Christopher Lee, Jack Kerouac, Leonardo da Vinci
 • vodnář: Johny Depp, Sophia Loren, George Orwell, C. G. Jung
 • beran: Julia Roberts, Dustin Hoffman, Eduard Tomáš, Mika Waltari, Fjodor Dostojevskij
 • lev: David Bowie, Steven Spielberg,V. M. Molotov, A. Čechov, A. Solženicin
 • střelec: Andy Garcia, Fred Astaire, Zdeněk Pohlreich, Madonna, P. I. Čajkovskij1 komentář:

Martin řekl(a)...

Animace, jak to funguje
https://cz.pinterest.com/pin/360569513898866741/?utm_campaign=rtpinrecs&e_t=dad208ca6b2e42f498336c6c54b5209d&utm_content=360569513898866741&utm_source=31&utm_term=13&utm_medium=2004