Co je základní potíž v našich vztazích? Psychologické schéma, které by šlo nazvat: podle sebe soudím tebe. Pokud je pro mě nejdůležitější hmotný blahobyt a dobře vypadat, myslím si, že totéž bude dobré i pro tebe. Pokud mám tendenci hodně si vymýšlet a podvádět, předpokládám totéž i u tebe (a budu tě z toho už dopředu podezírat). Pokud si myslím, že na prvním místě je vysoký pracovní výkon, budu totéž očekávat i od tebe - moje milé dítě, můj milý partnere.
Přestože tě mám rád a "myslím to s tebou dobře" (!), měl bys být jako já a měl bys žít podle mých představ.
Neuvědomujeme si, že psychologie toho druhého je jiná - co je dobré pro nás, nemusí být dobré pro druhého. A takto s nejlepšími úmysly "válcujeme" druhé a říkáme tomu láska. Neuvědomujeme si naši unikátní jinakost. Chceme druhého normalizovat podle svých vlastních šablon.
Jestli mě něčemu naučilo mé dlouhodobé studium astrologie, grafologie nebo psychologie, tak je to: každý jsme jiný, unikátní. Že člověk s jakýmkoli zobecňováním (co platí pro mě, musí platit i pro druhé) musí být velmi opatrný. Každý je svým způsobem geniálním mikrosvětem s jeho vlastními měřítky. Uvnitř každého člověka je květina, která se potřebuje prodrat skrze beton jeho nánosů (introjektů), které si nechal vštípit výchovou a tlakem normalizujcí výchovy: rodičů, školství a společnosti. Astrologie, grafologie nebo jiné disciplíny jsou svým způsobem klíčem k této květině, k unikátnímu primárnímu kódu, k esenci.
Táňa Havlíčková přináší svůj vlastní klíč k pochopení našich esencí. Je vemi prostý, jednoduchý - nevyžaduje tak dlouhého studia. Je všem dostupný.
Kniha je psána od srdce, jednoduchým, volně tekoucím stylem, připomínajícím potůček, který nás omývá. Nejsme zde v zajetí přísných kostičkovaných přihrádek. Jaký je hlavní zdroj, odkud tento potůček vyvěrá?
Je jím nepodmíněná láska. Pochopení mé i tvé barevnosti, které se navzájem doplňují a obohacují, takže vzniká neuvěřitelně zajímavý tanec esencí.
Mezi rodiči a dětmi je (skoro) vždy velké pouto lásky - ale posuďte na tomto příkladě: Tatínkovi Sporťákovi se narodí syn Intelektuál (Ležérní osobnostní styl). Tatínek chce, aby ze synka byl "pořádný chlap". V nevědomé variantě synka neustále tlačí do sportu, pálí mu jeho knihy, zesměšňuje jej - chce mít ze synka (podle sebe soudím tebe) také Sporťáka.
Anebo pochopí tu prostinkou věc: že on je svou esencí Sporťák (a je to super) - zatímco jeho synek je esencí Ležérní pozorovatel / intelektuál (a je to také super) a začne tuto jeho jinakost respektovat. Možná ho nemusí úplně chápat, ale pokud se jeho rodičovská láska spojí s tímto pochopením, příště zaklepe synkovi na dveře a řekne mu, drbaje se na hlavě: "Hele, já sice nevím o čem to je, ale chlapi v hospodě říkali, že by se ti to prej mohlo líbit." A podá mu s rozpaky mezi dveřmi Heideggera. A dodá: "až příště půjdem na výšlap na Milešovku, tak mi třeba o tom něco řekneš - ale tak nějak lidsky, abych to pochopil i já. Žádný kecy v kleci. Rozumíš?!" Pohrozi mu bicepsem, práskne dveřmi a setře si pot z čela. "Uff, to je ponižení."
V prvním případě ze synka vyroste ušlapaná květina zalitá pořádnou dávkou betonu. Až bude listovat knížkou Ťány Havlíčkové, bude mu smutno, protože se nebude moc v žádném osobnostním stylu najít. Bude ji pročítat znovu a znovu - až jednou mu něco cinkne a on pochopí sebe i svého tatínka. Pochopí, jaký je v jádru on - i jeho tatínek a že navzdory tomu, že se někde hluboko uvnitř měli rádi - nemohli se potkat.
V druhé variantě se synek s takto jinak "rostlým" tatínkem nějak popasuje. Budou si uštědřovat lekce, vystaví se mnoha zkouškám a dobrodružstvím - ale oba odejdou z tohoto poločasu dětství a dospívání nějak obohaceni. Ze synka vyrostě intelektuál obohacený sporťákem, z tatínka sporťák obohacený intelektuálem (který se bude v hospodě chlubit před chlapama, až jeho synkovi vydají první knihu).
Mě chvilku trvalo než jsem identifkoval sebe a své rodiče, ale pak jsem si ty pasáže (těch pár odstavečků pojednávajících o interakci mezi našimi typy) musel číst pořád dokola, jak byly výstižné a jak hluboce a léčivě se mě dotýkaly. Totéž se dělo, když jsem z knížky předčítal svým přátelům. Moje kamarádka pochopila, jak její tatínek je moc a moc jedním z typů, kdesi uvnitř sebe, ale nikdy nenalezl odvahu toto své "pravé já" žít (protože se přizpůsobil tomu, co "by se mělo" - znormalizoval se podle šablony) a jak je z toho nešťastný. U jiného kamaráda jsme se zastavili u dvou typů, které stojí naproti sobě (Rebel a Elegantní) a dlouho jsme se nemohli rozhodnout, protože oba se ho velmi týkaly; nakonec jsme rozpletli ten zamotaný provázek - že v jádru je Rebel, ale tak moc toho přejal od své Elegantní maminky, která neměla nikoho jiného než jeho, a on se jí musel stát stabilní, tradiční oporou (a tak svého Rebela prozatím zapouzdřil, takže ten v něm chodí jako tygr v kleci, rumpluje mřížemi a nespokojeně odfukuje; elegán jej uvěznil; ale on jednou ten beton prorazí; věřím tomu).
Táňa Havlíčková obdařila každý z osmi osobnostních stylů analogii s jedním trigramem I-Tingu. (Interakce 8 x 8 typů koresponduje s 64 hexagramy I-Tingu.) Trigramy nám pomůžou skvěle pochopit esenci osmi osobnostních stylů. (Plná linie = jang, přerušená line = jin).








Tak a teď si představte ten kaleidoskop barev, když na sebe těchto osm typů začne reagovat. Táta - syn, máma - dcera, táta - máma, brácha - ségra atd.
Pojďme být sami sebou a pojďme druhé nechat být sami sebou: všechny barvy jsou krásné - přišla nám skrze svou knížku říct Táňa Havlíčková.
A Rebelka v ní křičí: dost bylo normalizačních čtverhranných šablon ("měl bys...") z dob Marie Terezie. Tolik nám ublížily. Pokřivily tolik květin. Pojďme to zkusit jinak. S respektem k naší unikátní jinakosti. S láskou, která nepodmiňuje.
1 komentář:
:) Naprosto skvělý a krásný popis :) ... A s tím hledáním a nalézáním typů u našich blízkých to mám úplně stejně - včetně toho úlevného pochopení jejich "jinakosti" :) ... Vysvětlilo se tím tolik věcí :) ...
Okomentovat