Kulturní kódy v ČR III
Na minulých kulturních kódech jsme mapovali téma NÁBOŽENSTVÍ, ATEISMU a toho, V CO DOOPRAVDY VĚŘÍME jak zvlášť v Čechách, tak zvlášť na Moravě. Také jsme se dívali do temné hlubiny toho, co si v Čechách za žádnou cenu nechceme přiznat. Kdo byl přítomen, mohl si na to "sáhnout". Také jsme mohli vidět, jaký vliv mají našem území zahraniční mocnosti. Můžete být opět u toho, neboť zážitek je nepřenosný.

O co se jedná? 

Francouzský jungián Clotaire Raphaille přichází s myšlenkou, že neexistuje jen nevědomí kolektivní (které zkoumal Jung a jehož obsahy jsou tvořeny archetypy), ani nevědomí jen osobní (které hodně zkoumal Freud) - ale že je tu ještě navíc nevědomí kulturní - které je společné pro lidi, kteří vyrůstali ve stejné kultuře, národě a době a dostalo se jim stejného prvotního "imprintingu" (vtisknutí) během prvních sedmi let života. Američané tak mají své vlastní kulturní kódy (nevědomé vzorce) pro lásku, sex, svádění, zatímco Italové, Francouzi nebo Japonci mají zcela jiné. Jako příklad uvádí Raphaille např. kód pro Jeep. V USA, když lidé zavřou oči a mají si vybavit své první dojmy a asociace ohledně jeepu, asociují divokou prérii - jejich kulturním kódem pro jeep je KŮŇ. Jeepy, které budou mít kulatá světla, které budou bytelné a s tvrdou kůží (které budou strukturou připomínat koně), se budou dobře prodávat, navrhoval Raphaille. Tento předpoklad se potvrdil. Totéž ale neplatí ve Francii. Zde mají lidé jeep asociovaný s jiným kódem. Je jím LIBERATOR - Osvoboditel. V jejich dětských duších je jeep asociovaný s dojmem přijíždějících amerických vojáků, kteří je zachránili od poroby nacistického Německa. Proto je třeba v reklamním průmyslu nasadit jiné styly zobrazení jeepu než v Americe. Tolik k teorii.

Na tomto semináři se pokusíme prozkoumat některé základní ČESKÉ KULTURNÍ KÓDY. Pokusíme se za vaší účasti zpřístupnit oblast informací, které si zatím nikde nemůžete přečíst ani jinak vyzjistit. Můžeme si pokládat otázky jako např. jaký je český kulturní kód pro pivo, svádění, lásku, sex, násilí, bezpečí nebo úspěch? Můžete být u toho.

Lektoři: Vojtěch Franče, Michaela Mayfreya
Vstupné: 400,- kč (platba v hotovosti na místě)
Kdy: 9. 12. v 16:00–20:00
Kde: Přemyslovská  29, Praha 3, 5. patro, ateliér psychologie radosti
Přihlášení: Stačí napsat na mail aridsun@seznam.cz - že máte v plánu přijít.

Žádné komentáře: